gototopgototopسالروز ولادت فرخنده‌‌ي حضرت فاطمه‌ي معصومه«عليها السلام» بر محبّان آن وجود عالي مقام خجسته و مبارك باد

مفهوم واژه‌ي معصومه
بر طبق برخي از روايات امام موسي كاظم«عليه سلام»نام چهار تن از دختران خود را فاطمه ناميد.فاطمه‌ي كبري، فاطمه‌ي وُسطي، فاطمه‌ي صُغري و فاطمه‌ي اُخري. فاطمه‌ي معصومه«عليها السلام»همان فاطمه‌ي كبري است كه در شهر مقدّس قم مدفون است. نام حضرتش "فاطمه" و مهمترين لقب مباركش "معصومه" است. "معصومه" يعني زني كه حريم حرمت‌هاي الهي را پاس مي‌دارد و وارد عرصه‌ي ويرانگر گناه و غضب الهي نمي‌شود.بر پايه‌ي برخي از روايات اين لقب را حضرت رضا«عليه سلام»به مناسبت بيان فضيلت زيارت مرقد مطهّرشان قائل شده فرموده‌اند:

مَنْ زارَ الْمَعْصُومَةَ بِقُم كَمَنْ زارَنِي؛
هر كس [فاطمه‌ي] معصومه را در قم زيارت كند مانند كسي است كه مرا زيارت كرده است. (تاريخ التواريخ/3/68)

فضايل حضرت فاطمه‌ي معصومه«عليها السلام»
آن حضرت از فضيلت‌هاي خاصّي برخوردار است. در زيارتنامه‌ي ايشان در اين باره چنين آمده است:

فَاِنَّ لَكِ عِنْدَاللهِ شَأناً مِنَ الشَّأن؛
همانا شما(بانوي بزرگوار) نزد خداوند متعال از مقام و منزلت عظيمي برخورداريد.

يكي از والاترين عناويني كه نشان دهنده‌ي بلندي مرتبه‌ي علم و آشنايي عميق كريمه‌ي اهل بيت«عليهم السلام»با معارف بلند اسلام و مكتب حيات‌بخش تشيّع است؛ "محدّثه" بودن آن حضرت مي‌باشد كه بزرگان علم حديث، احاديث و روايات رسيده از آن حضرت را در كتاب‌هاي خود نقل نموده‌اند. رواياتي كه به خاطر داشتن مضمون ولايي خود شاهد صدقي بر ولايت محوري بودن آن محدّثه‌ي آل‌طه و عالمه‌ي آل محمّد‌«ص» مي‌باشد كه در جاي خود اين روايات ذكر خواهند شد.
نقل شده: گروهي از مردم قم به مدينه آمدند و به خانه‌ي امام كاظم«عليه السلام»رفتند، وقتي به خانه‌ي آن حضرت رسيدند متوجّه شدند امام«عليه السلام» در منزل حضور ندارند. نامه‌هاي مردم را كه حاوي پرسش‌هاي ديني بود به منزل حضرت دادند و پس از چند روز برگشتند و پاسخ نامه‌ها را از دختر فاضله‌ي آن حضرت (فاطمه‌ي معصومه«عليها السلام»)دريافت كردند و با شادماني راهي وطن شدند. در مسير خود به طور اتّفاقي با امام كاظم«عليه السلام»برخورد كردند و ماجرا را به عرض آن حضرت رساندند، آن حضرت نامه‌ها را از آنان گرفته، مطالعه كردند. پاسخ‌هايي را كه فاطمه‌ي معصومه«عليها السلام»با دقّت و درستي نوشته بودند تحسين كردند و سه بار فرمودند:

فِداها اَبُوها؛    پدرش فدايش باد.(كريمه‌ي اهل بيت«عليهم السلام»/53)

جواب‌هاي علمي حضرت معصومه«عليها السلام»به نامه‌هاي مردم قم در زماني انجام شد كه سنّ ايشان بسيار كم بود.از آن حضرت روايات متعدّدي نيز نقل شده است كه به دو نمونه‌ي آن اشاره مي‌شود. اين روايت را غير از علماي شيعه چهار تن از محدّثان بزرگ اهل سنّت نيز نقل كرده‌اند.(الغدير/1/396)
فاطمه‌ي معصومه،زينب و امّ كلثوم«عليها السلام»از دختران موسي بن جعفر«عليه السلام» روايت كرده‌اند از فاطمه دختر امام صادق«عليه السلام» و او روايت كرده است از فاطمه دختر امام باقر و ايشان از فاطمه دختر امام سجّاد و آن بزرگوار از فاطمه و سكينه دختران امام حسين«عليه السلام» و آنان از امّ كلثوم دختر فاطمه‌ي زهرا«عليها السلام» و ايشان روايت كرده است كه مادرم فاطمه‌ي زهرا«عليها السلام»فرمود:

اَنَسيتُمْ قَولَ رَسُولِ اللهِ يَومَ غَديرِ خُم مَنْ كُنْتُ مَولاهُ فَهذا عَلِيٌّ مَولاهُ وَ قَولُهُ اَنْتَ مِنّي بِمَنْزَلَةِ هارُونَ مِنْ مُوسي؛
آيا فراموش كرديد سخن رسول خدا را در روز غدير خم كه فرمود: هر كس من مولا و رهبر او هستم، پس علي مولا و رهبر اوست و نيز به علي فرمود: نسبت تو به من مانند نسبت هارون به موسي است. (الغدير/1/197)

و حديث ديگري از حضرت فاطمه‌ي معصومه«عليها السلام»(مشابه اسناد فوق) نقل شده است كه حضرت زهرا«عليها السلام» به نقل از رسول خدا«ص»فرمود:

اَلا مَنْ ماتَ عَلي حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ ماتَ شَهيداً؛
آگاه باشيد هر كس كه با محبّت آل محمّد بميرد شهيد مرده است.(آثار الحجّه/9)

شفاعت حضرت فاطمه‌ي معصومه«عليها السلام»
بر طبق روايات، آن بانوي عظيم‌الشّأن به دليل تقوا و فضيلت‌هاي گوناگوني كه داشت به مقام والايي رسيد و در زمره‌ي كساني قرار گرفت كه به اذن خداوند در روز قيامت شفاعت خواهد كرد؛ در زيارتنامه‌ي آن حضرت در اين‌باره چنين آمده است:

يا فاطِمَةُ اشْفَعِي لِي فِي الْجَنَّةِ فَاِنَّ لَكِ عِنْدَ اللهِ شَأناً مِنَ الشَّأن؛
اي فاطمه‌ي معصومه[براي رفتن به]بهشت ما را شفاعت كن،زيرا مقام عظيمي نزد خداوند داري.

در روايت ديگري درباره‌ي فضيلت‌هاي آن حضرت از امام صادق«عليه السلام» اينگونه نقل شده است: حرم خدا مكّه است، حرم رسول خدا«ص»مدينه است و حرم امير مؤمنان«عليه السلام»كوفه است و آگاه باشيد حرم من و حرم فرزندان پس از من قم است.آگاه باشيد قم كوفه‌ي كوچك ما است. بهشت هشت در دارد، سه در از آنها به سوي قم گشوده مي‌شود. بانويي از فرزندان من در آن جا رحلت مي‌كند كه نامش فاطمه دختر موسي‌ است. همه‌ي شيعيان ما با شفاعت او به بهشت خواهند رفت.(بحارالانوار/102/267)
بر پايه‌ي اين حديث و احاديثي مانند آن، شهر مقدّس قم حرم اهل بيت عصمت«عليهم السلام» است و برخي از درهاي بهشت به سوي آن گشوده خواهد شد.زيرا از قم فرهنگ اهل بيت عصمت، معنويّت و ارزش‌هاي ديني به جهان صادر خواهد شد و بزرگترين حوزه و مركز علمي، آموزشي و تحقيقي جهان اسلام در قم قرار دارد و حضرت فاطمه‌ي معصومه«عليها السلام»به منزله‌ي قلب قم است. جالب است بدانيم اين حديث را زماني امام صادق«عليه السلام»بيان فرمودند كه هنوز امام موسي كاظم‌«عليه السلام»به دنيا نيامده بودند.
فضيلت زيارت حضرت معصومه«عليها السلام»
روايات متعدّد و معتبري نيز درباره‌ي فضيلت زيارت آن حضرت آمده است:
هر كس او[فاطمه‌ي معصومه«عليها السلام»] را زيارت كند، بهشت از آنِ اوست [به بهشت خواهد رفت].(ثواب الاعمال/89)
از امام جواد«عليه السلام»به سند معتبر نقل شده است:
هر كس عمّه‌ي مرا در قم زيارت كند،بهشت از آن اوست.(كامل الزيارات/324)
امام صادق«عليه السلام»فرمود:حرم ما اهل بيت قم است و بانويي از تبار من در آن شهر مدفون خواهد شد كه نامش فاطمه است، هر كس او را زيارت كند، بهشت بر او واجب مي‌شود.(كامل الزيارات/324)
در كتاب تاريخ قم از قول امام صادق«عليه السلام»چنين نقل شده است:
زيارت فاطمه‌ي معصومه معادل و همسنگ بهشت است.(بحارالانوار/60/219)
در روايتي از امام رضا«عليه السلام»چنين نقل شده است:
...اي سعد! ما نزد شما قبري داريم...هر كس او را زيارت كند در حالي كه حقّ او را بشناسد بهشت از آن اوست.(بحارالانوار/102/267)
در حديث ديگري حضرت رضا«عليه السلام»فرمود:
هر كس حضرت معصومه را در قم زيارت كند، مانند آن كسي است كه مرا زيارت كرده باشد.(ناسخ التواريخ/3/68)

از مرجع بزرگوار حضرت آيت الله العظمي مرعشي نجفي (قدّس سره) چنين نقل شده كه فرمودند: سبب آمدن من به قم اين بود كه پدرم آقا سيّدمحمود(رضوان الله عليه) بسيار علاقه‌مند بود كه از محلّ قبر مطهّر حضرت صدّيقه‌ي كبري«عليها السلام» باخبر شود. براي اين منظور ختم مجرّبي را انتخاب كرد و چهل شب بر آن مداومت نمود تا شايد به مقصود خود برسد. چهل شب سپري مي‌شود، در عالم رؤيا به محضر مقدّس امام اميرالمؤمنين علي«عليه السلام»مشرّف شده، امام به ايشان مي‌فرمايد: سيّدمحمود چه حاجتي داري؟ عرض مي‌كند مي‌خواهم بدانم قبر مادرم حضرت زهرا«عليها السلام»كجاست؟ حضرت فرموده بود: من كه نمي‌توانم(خلاف وصيّت آن حضرت)عمل كنم.پدرم عرض كرده بود پس من چه كنم؟ حضرت فرموده بود خداوند متعال جلال و جبروت حضرت فاطمه‌ي زهرا«عليها السلام»را به فاطمه‌ي معصومه«عليها السلام»عنايت فرموده است، هر كس بخواهد ثواب زيارت حضرت زهرا«عليها السلام»را درك كند به زيارت فاطمه‌ي معصومه«عليها السلام»در قم برود.
آيت الله العظمي مرعشي(قدس سّره) مي‌فرمودند: پدرم مرتّب به من سفارش مي‌كرد به زيارت حضرت معصومه«عليها السلام»بروم؛ من هم به خاطر همين سفارش براي زيارت حضرت فاطمه‌ي معصومه«عليها السلام»و حضرت ثامن الحجج امام عليّ بن موسي الرّضا«عليه السلام» به ايران آمدم و با دعوت و به دنبال آن، اصرار مؤسّس حوزه‌ي علميّه قم آيت الله العظمي حائري در قم ماندگار شدم. آيت الله العظمي مرعشي در آن زمان مي‌فرمودند: اكنون شصت سال است كه من هر روز اوّلين زائر آن حضرتم(فروغي از كوثر/57) و چنين نقل شده كه مرحوم ملاصدرا هم هنگام نگارش مطالب علمي خود هرگاه با شبهه يا مشكلي روبه‌رو مي‌شد كنار قبر مطهّر حضرت فاطمه‌ي معصوم «عليها السلام»مي‌آمد و پس از نماز و دعا و توسّل از آن حضرت استمداد مي‌جست و حاجت روا به منزل خود باز مي‌گشت.
ديگر بار ولادت مبارك كريمه‌ي اهل بيت حضرت معصومه«عليها السلام»را به پيشگاه مقدّس و معزّز حضرت وليّ عصر امام زمان عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشّريف و همه‌ي اهل ايمان تبريك و تهنيت گفته توفيق همگان را در تهذيب جان و كسب سعادت دو جهان از خداوند سبحان خواستاريم.

دانلود ويژه نامه ولادت حضرت معصومه سلام الله عليها