gototopgototop27 رجب المرجب سالروز بعثت سعادت آفرين خاتم النبيين حضرت محمّد مصطفي«ص»بر عموم مسلمانان در سراسر جهان خجسته و مبارك باد

السلام علیک یا رسول اللّه (ص)

عيدمبعث،روزتجلّي‌رحمت

روزبيست وهفتم ماه رجب،روزعيدمبعث،پربركت‌ترين اعياداسلامي وانساني استكه منشأتمام خيرات وبركات آسماني است.اگرمادردين مقدّس،روزعيدفطروعيدقربان وعيدغديروماه مبارك رمضان وشب قدروشب وروزعرفه وبيت‌الله‌الحرام ومناوعرفات ومشعر،اززمان‌هاومكان‌هاي مقدّس داريم همه ازبركات «عيدمبعث»است كه "روزتجلّي رحمت" است.
براي شب وروزعيدمبعث دعايي واردشده است ازجملات پرمحتوايي كه دراين شب وروزعيدمبعث واردشده وگوياي مفاهيم بسياربلندي استوبايدآنهارابه ذهن سپردودرقنوت‌هاوتعقيبات نمازهاخواند؛اين چندجمله است:
اَللّهُمَّاجْعَلْ اَوْسَعَ اَرْزاقِناعِنْدَكِبَرِسِنِّناوَاَحْسَنَ اَعْمالِناعِنْدَاقْتِرابِاجالِنا...وَلاتَكِلْنااِلَياَحَدٍمِنْ خَلْقِكَ فَيَمُنَّ عَلَيْنا؛
خدايا! وسيع‌ترين رزق مارادردوران پيري ماونيكوترين اعمال مارابه هنگام نزديك شدن مرگ ماقراربده ومارابه احدي ازخلقت وانگذاركه برمامنّت بگذارد.
پروردگارا! چنانم كن كه در سنّ پيري مبتلا به فقر و تهي‌دستي نشوم و به وقت نزديك شدن مرگم موفّق به نيكوترين عمل در پيشگاه اقدست باشم و تا زنده‌ام زير بار منّت احدي از بندگانت نباشم.
فقر در سنّ پيري،بدعملي نزديك مردن و زير بار منّت مردم رفتن؛واقعاً دردناك است.از خداوند منّان مي‌خواهيم به حرمت صاحب اين روز شريف، ما را به اين صحنه‌هاي دردناك ذلّت‌بار مبتلا نفرمايد و همچنين از لطف و عنايت كريمانه‌اش مسئلت داريم اوّلاً: توفيق شناخت معارف دين و ثانياً: توفيق عمل به تعليمات رسول مكرّمش(ص) را به ما عنايت بفرمايد و شرّ دشمنان دين و قرآن را از سر امّت مسلمان دفع و رفع بگرداند آمين.

حكمت امّي بودن رسول اكرم(ص)

از جمله بيّنات حضرت رسول خاتم(ص)"امّي بودن" آن حضرت است كه خداوند حكيم آن را در كنار رسالت و نبوّت آن جناب قرار داده و فرموده است:
الَّذِينَ يَتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِيَّ الاُمِّيَّ...؛
آن كساني [رستگارند] كه از رسول نبيّ امّي تبعيّت مي‌كنند...حديد/25
با اين كه تاريخِ قطعي زندگاني پيامبراكرم(ص)نشان مي‌دهد كه در تمام مدّت عمرش كتابي نخوانده و خطّي ننوشته است،مع‌الوصف او را متّهم كردند كه هر صبح و شام كتاب‌هاي پيشينيان را مي‌خواند و از آنها رونويسي مي‌كند! پس اگر واقعاً توانايي خواندن و نوشتن داشت، چه دستاويز شيطانيِ خطرناكي به دست توطئه‌گران مي‌افتاد!چنان كه خداوند حكيم در سوره‌ي عنكبوت آيه‌ي48 مي‌فرمايد:
اي پيامبر!تو قبل از نزول قرآن، هرگز كتابي را نمي‌خواندي و هرگز با دست خود چيزي نمي‌نوشتي و اگر چنين بودي[يعني خواندن و نوشتن داشتي]آن كساني كه با تو دشمني دارند و در صدد ابطال دعوت تو هستنداز اين راه، شكّ و ترديد در دل‌ها ايجاد مي‌كردند و قرآن را نتيجه‌ي مطالعه‌ي كتب پيشين و نسخه‌برداري از آنها قلمداد مي‌نمودند.
اينجا توجّه دادن به اين نكته لازم است: آنها كه نمي‌توانند اين سخن را باور كنند كه رسول الله الاعظم(ص)با داشتن تمام كمالات عاليه و عالم بودن به تمام علوم اوّلين و آخرين،تواناي بر خواندن و نوشتن نبوده است؛بايد به اين حقيقت توجّه كنند كه:
خواندن و نوشتن به خودي خود كمالي نيست! آنچه كمال است،علم است؛ سواد خواندن و نوشتن مقدّمه‌ي علم است و در واقع كليد گنجينه‌هاي دانش‌هاست؛ و بسيار روشن است كه اگر كسي بخواهد به علوم و دانش‌هاي عالمان و دانشمندان دست بيابد چاره‌اي جز اين ندارد كه سواد خواندن و نوشتن بياموزد تا با خواندن كتاب‌ها علومي فراگيرد و با نوشتن و يادداشت كردن دانسته‌هايش به هنگام فراموشي به آنها مراجعه كند.امّا پيامبراكرم(ص)كه با وحي الهي،عالم به تمام علوم است،طبعاً نيازي به خواندن نوشته‌هاي ديگران نخواهد داشت و چون طبق وعده‌ي خدا از نسيان و فراموشي مصونيّت يافته است.در اين صورت آن حضرت نيازي به نوشتن و يادداشت كردن ندارد! آن كس كه تمام گنجينه‌هاي جواهرات در اختيار اوست و هيچ دري به روي او بسته نيست، احتياج به كليد ندارد؛دنبال كليد گشتن براي او كاري لغو است و نامعقول.دنبال خواندن و نوشتن رفتن نيز براي رسول الله الاعظم(ص)كاري لغو و بي‌ثمر است.
حال، فرض مي‌كنيم سواد خواندن و نوشتن با قطع نظر از اينكه مقدّمه‌ي علم است، خودش براي همه كس حتّي براي پيامبراكرم(ص) كمال است،اينك مي‌گوييم خداوند حكيم كه عطا كننده‌ي تمام كمالات است اين كمال را به رسول مكرّمش عطا نكرده است تا زمينه‌ي شكّ و ترديد فراهم نگردد و آن حضرت را متّهم به مطالعه‌ي كتاب‌هاي پيشينيان و رونويسي از آنها ننمايند.
به هر حال "امّي بودن" براي ما افراد بشر عادي نقص و عيب است و نقص و عيب بزرگي هم هست ليكن همان "امّي بودن" براي شخص پيامبر خاتم(ص) كه كارش تأمين حيات ابدي و سعادت سرمدي عالم انسان است، شرف و كمال است و شرف و كمال بزرگي هم هست.

دانلود کتاب بعثت، مشکاه ایمان و عزت { با فرمت pdf } از تالیفات آیت الله سید محمد ضیاء آبادی «مدظله العالی»

همه ی خیرات و برکات در دنیا و آخرت ، نشأت گرفته از بعثت است ، که یکی از برکات آن ، نعمت هدایت است ؛ که از بزرگترین نعمت های الهی می باشد و راه رسیدن به سعادت ابدی را پیش پای انسان می گشاید ، پس ما در شبانه روز ، چندین بار در نمازهایمان که بزرگترین مظهر عبادت و بندگی است ، از خدا نعمت هدایت می طلبیم ..... (( از متن کتاب )